Česká jachtařská liga 2017, díl druhý, Brno!

Druhý závod Jachtařské ligy se konal na Brněnské přehradě uprostřed června. O víkendu 17. – 18. 6. se do Brna sjelo z celé republiky 12 týmů, které soupeřily na lodích Melges 24 v rámci třídílného seriálu závodů Jachtařské ligy. V Brně má tato série velkou podporu, v závodě startovalo 5 domácích týmů, z nichž jeden nakonec skončil na medailové pozici. Zázemí posádkám poskytnuly Lodní sporty Brno, které spolu s organizátorem soutěže Yachting Holidays vytvořily skvělé podmínky pro průběh závodu. Díky hlavním partnerům RODOP a ICZ má široký okruh výkonnostních jachtařů možnost závodit na těchto špičkových plachetnicích Melges 24.

Ke zdárnému průběhu závodu také přispěla studená fronta, která s sebou přinesla krásné jachtařské počasí. Silný vítr – základ nad 20 uzlů, poryvy nad 30 uzlů – byl vidět na předpovědních modelech víc jak týden dopředu a všichni se moc těšili na předpovídané skluzové podmínky. Počasí ale určitě dělalo vrásky na čele organizátorům, kteří do soutěže dodávají šest stejných lodí. Zejména plachty dostávají v silném větru pořádně zabrat.

Termínově závod kolidoval se Světovou soutěží ohňostrojů v Brně. Valná část přehlídky probíhala na Brněnské přehradě. Rakety byly instalovány na pontonu zakotveném uprostřed přehrady, takže v sobotu musely posádky závodit kolem pontonu nacpaného pyrotechnikou, na kterou musí mít člověk střelmistrovské zkoušky, která létá 100 metrů vysoko a na obloze kreslí krásné útvary. Okruh byl posunutý víc na severozápad, za Kozí horku mimo dohled z Lodních sportů, závodníci měli zakázáno jezdit na 50 metrů od pontonu a rozhodčí penalizovali vjezd do zakázané zóny.

Předpověď vyšla, ale pouze částečně. Opravdu silný severozápadní vítr foukal první půlku soboty. V těchto podmínkách se odjely první tři rozjížďky, k vidění byly krásné skluzy s genakerem nebo dramatické okamžiky, kdy se jedné z posádek nepodařilo v 30ti uzlovém poryvu vyseknout hlavní plachtu – náklon lodě byl cca 20 vteřin odhadem 85-90 stupňů. Posádka se tak mohla podívat na kýl, který koukal ven z vody. Naštěstí nikdo netrefil ponton plný pyrotechniky a neodpálil ohňostroj předčasně, došlo pouze k několika poškozením plachet a zaznamenali jsme jednu rozbitou hlavu, naštěstí bez hospitalizace. Na ostré podmínky, které v sobotu panovaly, by se dalo mluvit o příznivé bilanci. V začátku závodu dominoval tým LS Brno Marduk (Fedor Kubeš), který zůročil dlouholeté zkušenosti na Melges 24 zejména na italském okruhu.

Po třetí rozjížďce organizátoři přerušili závod pro silný vítr, posádky měly přeci jen s jízdou výrazné problémy a začaly se objevovat škody na materiálu. Po cca jedné hodině se vítr uklidnil a po zbytek soboty foukal už jen střední nebo slabý vítr, odpoledne se k tomu přidal vytrvalý déšť. V těchto podmínkách se odjelo dalších 9 rozjížděk, kde se do čela závodu postupně probojoval favorizovaný YC RODOP (Martin Trčka). Tým LS Brno Marduk (Fedor Kubeš) byl na konci soboty o bod druhý, dařilo se také posádce JK Brno (Tomáš Karas) na průběžném třetím místě a na čtvrté příčce číhala na svou příležitost posádka YC Neratovice (Petr Fiala).

Po rozjížďkách měli organizátoři připravenou pro závodníky večeři a pak následoval bohatý společenský program. Sobotní večer byl ve znamení rockového koncertu skupiny Mňága a Žďorp, který pořádal Radim Jančura, se kterým jsme se mohli vidět osobně na festivalovém baru, kde obsluhoval hosty. Následoval ohňostroj španělských mistrů, který byl následně oceněný jako nejlepší ohňostroj v rámci brněnské soutěžní přehlídky.

V neděli se závodníci probudili do krásného chladného slunečného a větrného počasí, vítr postupně sílil na 10-15 uzlů. V těchto podmínkách se odjelo zbylých 12 rozjížděk. V jednom zaďáku vítr zesílil a vytvořil na chvíli skluzové podmínky, takže počasí dopřálo letecké zážitky i v neděli. Okruh byl postaven v jižní části přehrady mezi Lodními Sporty a Zbrojovkou, a tak diváci na Lodních Sportech měli slušný přehled o dění na trati. Start byl umístěn relativně blízko rakovecké zátoky, kormidelníci si museli dávat pozor, aby při předstartovních manévrech nenajeli na břeh. V nedělních rozjížďkách vypadla z vedoucí čtveřice posádka JK Brno a ve vedení závodu si své postavení upevnila trojice týmů YC Neratovice, LS Brno Marduk a YC RODOP. Ten v jedné z rozjížděk dostal neoprávněnou penalizaci za předčasný start, následně dostal nápravu – průměrné pořadí. Vedoucí tři posádky měly na konci závodu bodovou shodu – všichni obdrželi 26 bodů a byla uplatněna příslušná pravidla pro řešení této situace. Nejvíce jedniček měl YC Neratovice (Petr Fiala), který díky tomu závod vyhrál. Tým YC LS Brno (Fedor Kubeš) měl sice také výborné dojezdy, ale menší počet prvních umístění jej odsunul na druhé místo. Favorizovaný YC RODOP i díky neoprávněné penalizaci skončil až na celkovém třetím místě.

Další, poslední, závod série proběhne na Lipenské přehradě v prodlouženém víkendu 11. – 13. srpna. YC RODOP bude bojovat o vítězství v celé sérii, další týmy se budou ucházet o pódiová umístění. Doufejme, že bude předpověď počasí podobně příznivá, jako tomu bylo v Brně, a že nebude nouze o zajímavé okamžiky a krásné jachtařské zážitky.

Autor: Tomáš Karas